Rozhodujete sa pre podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie - nevýhodyVýhody a nevýhody podlahového kúrenia


Pri uvažovaní o montáži podlahového kúrenia sa určite stretnete s agentúrou JPP – „jedna pani povedala“, ktorá vás doslova zasype zaručenými poznatkami o tom, aké je to nevýhodné, že to slabo kúri, víri prach a podobne. Nedajte sa zmiasť. Prinášame vám príspevok, ktorý vám pomôže orientovať sa medzi výhodami a nevýhodami podlahového kúrenia.


V prvom rade si musíme uvedomiť, že podlahové kúrenie patrí k takzvaným nízkoteplotným vykurovacím systémom a tak logicky dochádza k jeho priradeniu k dnešnému štandardu nízkoenergetických domov. Moderná vykurovacia sústava musí tvoriť z nízkoenergetickým domom logický systém, kde je podstatná efektívna výroba tepla. To znamená, že zdroj tepla dodá domu práve toľko tepla, ktoré je potrebné. Príklad – progresívny kondenzačný kotol s modernou reguláciou pracuje najefektívnejšie = najúspornejšie v nízkoteplotnom režime (do vykurovacieho systému dodáva vodu teplú len 40 – 50°C). Rovnaké sú príklady s použitím tepelných čerpadiel a solárnych systémov. Práve preto sa podlahové kúrenie javí ako ideálne. No napriek tomu sa množstvo ľudí k tomuto spôsobu ohrevu vzduchu v príbytkoch stavia vlažne. Aké sú teda skutočné výhody a nevýhody podlahového kúrenia?

Ak sa práve rozhodujte osloviť na montáž podlahového kúrenia niektorú z firiem vo vašom okolí, skúste si vybrať niektorú z firiem v katalógu na www.stavebnik.sk v sekcii Podlahové kúrenie.
V sekcii Zadaj dopyt môžete zároveň všetky vybraté firmy požiadať o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce a to jedným odoslaním žiadosti.


Výhody podlahového kúrenia


Z čisto estetického hľadiska nebudú tróniť v izbách nevzhľadné , nepraktické radiátory, z ktorých je potrebné neustále utierať prach. No výhod podlahového kúrenia je oveľa oveľa viac.
Nie je pravdivé tvrdenie, že vzhľadom na nízku teplotu podlahy počas vykurovania nebývajú miestnosti dostatočne vykúrené. Podlaha je veľká plocha. Oveľa väčšia, ako plocha radiátora. Z toho logicky vyplýva, že podlahové kúrenie v konečnom dôsledku dokáže dodať rovnaké (ak nie väčšie) množstvo tepla do miestnosti, ako radiátor, zohriaty na oveľa vyššiu teplotu. Pri kúrení radiátorom sa teplo prenáša konvekčne, čiže prúdením. To znamená, že sa víri prach.

Naopak, podlahové kúrenie dodáva teplo do miestnosti hlavne pomocou sálania. Konvekčné prúdy sú minimalizované. Sálaním sa zohrievajú pevné predmety v miestnosti a od nich dochádza k prenosu tepla vzduchom. Podlahové kúrenie dodáva veľmi rovnomerné teploty nad podlahovou plochou a to aj v prípade miestností s vysokými stropmi. V nich vzniká pocit tepla za oveľa menšie náklady. Praktické skúšky dokázali, že pomocou podlahového kúrenia je možné ušetriť 15 – 50% celkových nákladov na energie počas vykurovacieho obdobia. Nesmieme zabúdať, že podlahový vykurovací systém je neviditeľný, nevyžaduje žiaden ďalší priestor na inštalovanie. Zároveň je prakticky bezúdržbový a eliminuje možnosti úrazu, pretože neexistujú žiadne zvláštne riziká v oblasti vašej bezpečnosti. Zo zdravotného hľadiska je podlahové kúrenie správnou voľbou. Prachové častice víri vo vzduchu minimálne a tak chráni osoby trpiace astmou a dýchacími problémami. Zároveň znižuje úroveň vlhkosti v miestnostiach. Doslova robí suché prostredie v kobercoch a nedáva tak šancu na prežitie a rozmnožovanie roztočov. Teplo priamo z podlahy je významným činiteľom prevencie proti artritíde. Podlahové kúrenie eliminuje riziko popálenia vďaka nízkym teplotám.

Z praktického hľadiska je síce pravda, že na ohrev podlahy je potrebný dlhší čas, ako je potrebný na ohrev radiátorov, na druhej strane zostane podlaha príjemne teplá aj niekoľko hodín po odstavení zdroja tepla. Tvrdenie, že podlahové kúrenie sa nedá nainštalovať pod niektoré druhy podláh je pravdivé len čiastočne. V prvom rade je potrebné zohľadniť fakt, že čím je menší tepelný odpor vrchnej časti podlahy, tým je podlahové kúrenie účinnejšie. Nášľapná vrstva by mala teda byť čo najmenším tepelným izolantom. Neodporúčajú sa hrubé koberce, ale ani drevené parkety (vzhľadom na prirodzené reakcie dreva na teplo). Ako ich náhradu možno však použiť melamínové (špeciálne laminátové) parkety. Ideálne však zostáva vytvoriť nášľapnú vrstvu z keramickej dlažby, ktorá je vynikajúco tepelne vodivá.


Nevýhody podlahového kúrenia


Dodatočná montáž podlahového kúrenia napríklad pri rekonštrukcií staršieho domu môže byť zbytočne predražená a nepraktická. Podlahové kúrenie musí byť dobre navrhnuté a jeho inštalácia dôsledne a precízne vykonaná. Je veľmi ťažké zmeniť či upraviť tento systém dodatočne. Ako sme už spomínali, k nevýhodám podlahového kúrenia patrí, že reaguje pomaly a môže trvať dlho, kým sa zahreje. Tento fakt je však vyvážený dlhou dobou chladnutia nášľapnej vrstvy. Najlepšie sa teda využíva v domácnostiach a budovách, ktoré sú v prevádzke pomerne dlhé obdobie a nie tam, kde potrebujeme rýchlo ohriať obytný priestor. Poruchy podlahového kúrenia sú pomerne vzácne, no v prípade chýb v systéme je nutné „otvoriť“ podlahu a uvoľniť tak prístup k potrubiu či elektrickej rohoži či káblom, čo je nákladné a nepraktické. Modernejšie spôsoby podlahového kúrenia však využívajú takzvané systémové dosky, kde je akumulačná vrstva od potrubia oddelená.  Vykurovacie rúrky sú zafixované v systémovej doske a akumulačná vrstva je až nad nimi. Potrubie teda nie je zaliata v betóne, dokonca ani akumulačná vrstva nemusí byť tvorená betónovým poterom, ale aj takzvanou „suchou podlahou“, napríklad zo sádrovláknitých dosiek. Poslednou základnou nevýhodou podlahového kúrenia je to, že ak je vedené celoplošne, musíme venovať pozornosť niektorým druhom nábytkov, umiestnených priamo na podlahe, aby sa neničili vďaka reakcií na zvýšené teploty. Netýka sa to samozrejme všetkého nábytku, odporúča sa však tepelne odizolovať od podlahy klavír a podobne.


Ak si porovnáme výhody a nevýhody podlahového kúrenia, vyjde nám, že z fámami okolo neho to nie je až tak celkom pravda. Poraďte sa teda s odborníkmi, ak sa preň rozhodnete a nedajte na reči samozvaných expertov.

Ak chcete vedieť, ktorý typ podlahy, dlažba alebo parket, sa hodí pre kombináciu s podlahovým kúrením, mohol  by vás možno mohol zaujať článok Aká je vhodná podlaha na podlahové kúrenie?

(i.n.)