Dva základné spôsoby podlahového vykurovania


Vykurovanie podlahyVykurovanie podlahy

Vykurovanie podlahy sa stalo životaschopným spôsobom ohrevy vzduchu v budovách vzhľadom k výrazným pokrokom v technológiách vykurovacích systémov a nárastu nákladov za suroviny, používané pri výrobe klasických radiátorových systémov. Aj tento fakt by sme mali mať na pamäti, ak budeme uvažovať o možnosti, že náš príbytok budeme vykurovať podlahou.


V súčasnosti si môžeme vybrať z dvoch základných spôsobov vykurovania podlahy, ktoré bude eliminovať chladné miesta na báze ohrevu vody v podlahovej konštrukcií, alebo ohrevu elektrickým systémom.

Pri výbere vhodného dodávateľa podlahového kúrenia pre váš dom, skúste nahliadnuť do katagógu stavebných firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk. Pri porovnaní cien za montáž vám môže pomôcť aj systém vyžiadania cenových ponúk stavebných prác v sekcii Zadaj dopyt.


„Mokré“ vykurovanie podlahy


Vykurovanie podlahy vodouMokrý UFH (Underfloor Heating System) dodáva teplo prostredníctvom série rúrok umiestnených pod podlahou, v ktorých cirkuluje voda (v niektorých systémoch špeciálna teplovodná kvapalina), privádzaná zo zdroja tepla. Vykurovanie podlahy týmto spôsobom je obzvlášť vhodné pre podlahovú konštrukciu v novostavbách, ktoré poskytujú veľkorysý priestor pre potrebný rozvod potrubia bez drastických zásahov do pôvodnej konštrukcie domu. Vodné vykurovacie systémy vyžadujú viac miesta a priestoru, než ich elektrický ekvivalent. Inštalácia vykurovania podlahy pomocou ohriatej vody vyžaduje znalosti odborníka a neodporúča sa ju v žiadnom prípade vykonávať svojpomocne. Pri vykurovaní podlahy sa musia brať do úvahy rôzne faktory – od objemu jednotlivých miestností až po výmenu kotla, ak je súčasný spôsob vykurovania nezlučiteľný s doterajším. Mokré vykurovanie podlahy pracuje na princípe cirkulácie ohriatej vody (40 - 50°C) cez systém rúrok, uložených v podlahe. Voda sa ohrieva na nižšiu teplotu, ako pri bežných radiátoroch a  systém je kompatibilný s celým radom zdrojov tepla. Je vhodný pre kondenzačné kotly, tiež pre tepelné čerpadlá či solárne ohrievače. Počiatočná investícia do mokrého systému je vyššia, ako do elektrického, no efektívna z hľadiska nákladov na kúrenie v dlhodobom horizonte.


Elektrické vykurovanie podlahy


Elektrické vykurovanie podlahyPrincím elektrického vykurovania podlahy spočíva v použití špeciálnych káblov elektrického rozvodu na ohrev miestnosti. V súčasnosti je čoraz populárnejší systém, kde sú vyhrievacie káble priamo uložené v takzvanej rohoži, ktorá sa priamo kladie pod podlahu. Tento systém sa vyznačuje nízkymi nákladmi na inštaláciu. Prakticky všetko, čo potrebujete, je termostat a káblový rozvod pre dodávanie tepla. Je vhodný hlavne pre malé budovy, čiže pre rodinné domy a menšie komerčné priestory. Využívanie flexibilných elektrických rozvodov na vykurovanie podlahy robí pokládku systému pod podlahou oveľa menej časovo náročnú a jednoduchšiu, ako je montáž vodného potrubia. Aj pri tomto systéme však platí, že bez odbornej pomoci sa nezaobídete. Nainštalovať elektrickú rohož síce nie je nič zložité, no bez podpory a pomoci elektrikára, ktorý odborne pripojí systém k elektrickej rozvodnej sieti a snímača termostatu, ináč vám toto vykurovanie podlahy neskolauduje nik. Všeobecne platí, že montáž elektrického podlahového kúrenia je lacnejšia, ako vodného, no v dlhodobom horizonte vzhľadom na cenu elektrickej energie to nemusí byť pravda.

Chcete sa dozvedieť viac o možnostiach vykurovania? Zaujať by vás mohol aj článok Korok, kúpeľňa a podlahové kúrenie


Foto: allaboutfloors.wordpress.com, technotherm.com, firstbreeze.com
(i.n.)